czwartek, 13 lutego 2014

Valentine's Day


Hej wam <3
Już jutro są walentynki, dlatego chcę wam trochę o nich przybliżyć.


Jest to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
Macie swoje połówki? Przygotowaliście już kartki lub prezenty dla nich ?


HISTORIA
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.
Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku.

WALENTYNKI  W  POLSCE
Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.


ŻYCZĘ UDANYCH WALENTYNEK !  <3

5 komentarzy:

 1. Ja tam walentynki traktuję jako zwykły dzień w roku lecz to jest jedyny dzień w roku kiedy mogę się objeść słodyczamy do bólu brzucha
  ZAPRASZAM DO MNIE
  http://cukkii-cukkiii.blogspot.com/
  JEŚLI CI SIĘ SPODOBA ZAOBSERWUJ A JA ZROBIĘ TO SAMO

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam chłopaka.. nic nie dostał :P My sobie prezentów nie dajemy :P
  http://vogueswing.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam chłopaka i w tym roku prawie nic nie dostałam.. Dwa lizaczki serduszka jedynie. ;p czekotubka.blogspot.com obserwujemy?
  ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. What a cute post. Lovely photos. Lovely blog here too. Would you like to follow each other on GFC? Please let me know on my blog so I can follow back. Thank you.
  xox
  Lenya
  FashionDreams&Lifestyle

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz świetnego bloga :)
  Mogę zaprosić Cię do siebie? Nie mam czasu na to by rozkręcić bloga w inny sposób, bo to właśnie czas jest moim największym problemem... Już dawno marzyłam o tym, by mieć ciekawego i popularnego bloga, jednak paradoksalnie musiałam zacząć umierać by naprawdę zacząć żyć. Każdy obserwator to uśmiech na mojej twarzy. Zapraszam i z góry dziękuję:
  zanimtomniezabije.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo ważny. Czytam wszystkie blogi, które mi polecicie.