sobota, 18 stycznia 2014

piercing


Hej kochani.
Dzisiaj chcę się z wami podzielić wiadomościami na temat piercingu.

Co to jest ?
Jest to forma ozdabiania ciała. Odbywa się on w dowolnym miejscu na skórze. Często kolczyki, zwłaszcza powierzchniowe,  ulegają migracji, czyli reakcji organizmu mającej na celu pozbycie się kolczyka poprzez wypchnięcie go z ciała. Do świeżych przekłuć używa się stali chirurgicznej 316, tytanu G23, PTFE oraz bioplastu, który obecnie jest najbezpieczniejszym materiałem. Przekłucie powinno być wykonane w warunkach sterylnych przez osobę wykwalifikowaną (nazywaną piercerem), aby zminimalizować ryzyko zakażenia np. gronkowcem, WZW typu B, czy C lub wirusem HIV, czy wystąpienia ewentualnych zmian m.in. na skórze.

Jak trwa zabieg ?
Przekłuwanie ciała trwa z reguły około dwóch minut (przy czym samo przekłucie skóry – kilka sekund). Do wykonania zabiegu używa się specjalnych szczypiec do podtrzymywania fałd skórnych (z reguły wcześniej wysterylizowanych w autoklawie), oraz igły wenflonowej bądź specjalnej igły iniekcyjnej. Kiedy piercer ustali z klientem które dokładnie miejsce ma zostać przekłute, łapie je szczypcami, następnie przebija je igłą w którą (lub w jej plastikową obwódkę w przypadku wenflonu) i po przebiciu wkłada bezpośrednio kolczyk. Czasem zamiast igły i szczypiec używa się specjalnego pistoletu do piercingu, jednak metoda ta może stosowana jedynie do przekłuwania miękkich części uszu (płatków ucha), gdyż w innych miejscach ciała może wyrządzić poważne uszkodzenia i niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia komplikacji. Tzw. pistolety nie są przystosowane do żadnej innej części ciała niż płatek ucha, gdyż zamiast przekłuwać tkankę tak jak robi to igła – rozszarpują ją, co utrudnia gojenie, a w przypadku miejsca innego niż płatek ucha – zmniejsza możliwości dokładnego wymierzenia, włożenia kolczyka odpowiedniego rozmiaru i przebicia skóry pod odpowiednim kątem. Ponadto metoda ta uniemożliwia zachowanie sterylności, ponieważ nie da się wysterylizować pistoletu wautoklawie. Do niektórych przebić (między innymi tzw. tuneli) używa się skalpela.

Jak długo trwa gojenie ?
Czas gojenia zależy od miejsca, w którym został wykonany piercing:
ucho  1-9 miesięcy;
łuk brwiowy 1,5-3 miesięcy;
nos 1-3 miesiące;
warga 1-3 miesiące;
język 1-3 tygodnie;
pępek 1-6 miesięcy.

MITY
Mit #1:Najlepsze przekłucie wykonuje się pistoletem u kosmetyczki.
kolczyków (wkładów) do pistoletów oraz samych pistoletów nie da się wysterylizować - Jeśli cokolwiek z czym sterylny kolczyk ma styczność nie jest sterylne to kolczyk również traci sterylność.. Nie wiadomo ilu chorych na WZW C klientów/klientek miała kosmetyczka przed wami
kolczyki do pistoletów powodują alergie
kosmetyczka to nie piercer

Mit #2: Piercing może wywołać paraliż
Nerwy mają tendencję do chowania się przy kościach, pod mięśniami aby drobne urazy ich nie uszkodziły.Jeśli osoba która posiada kolczyk nie dba o niego tak jak zalecił piercer to jedną z możliwości jest oczywiście porażenie nerwów biegnących w okolicy przekłucia przez infekcję.

Mit #5: Nic się nie stanie jeśli przyjdę na kolczyk po jednym ;)
Stanie się! Alkohol / narkotyki mogą wywołać obfity krwotok ponieważ podnoszą ciśnienie

Mit #3: Jeśli będę czyścić kolczyk 10 razy dziennie to zagoi się szybciej
Może się to wydawać logiczne... Ale zbyt częste czyszczenie kolczyka również nie jest zdrowe. Dezynfekując skórę octeniseptem pozbywamy się nie tylko tych złych bakterii, ale również tych pożytecznych. Optymalnie jest czyścić kolczyk 3 razy dziennie.

Mit #4: Jeśli będę kręcić kolczykiem to zagoi się szybciej
Poruszanie kolczykiem podrażnia kanał przekłucia co wydłuża czas gojenia.

Mit 5# Jeśli wda się infekcja powinieneś od razu wyjąć kolczyk
Jeśli tak zrobisz to pozwolisz zasklepić się stanowi zapalnemu wewnątrz twojego ciała - w takim przypadku najprawdopodobniej potrzebna będzie pomoc chirurga aby to usunąć.

Mit #6: Na stan zapalny pomoże spirytus salicylowy i woda utleniona
Nie pomoże. Infekcję należy leczyć octeniseptem

Mit #7: Po co iść do piercera skoro mogę zrobić to samemu?
Wbrew pozorom piercing nie jest tak banalny jakby się mogło wydawać. Piercerzy posiadają zarówno wiedzę z anatomii (i to nie na poziomie liceum),  potrafią rozpoznać co niedobrego dzieje się z kolczykiem oraz temu zaradzić,  robią je też  sterylnie więc nie wszczepią ci żadnego świństwa do organizmu.

2 komentarze:

  1. fajny post, jeszcze nie widziałam takiego na temat percingu :)

    http://dieeeyoung.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Nienawidzę piercingu :c

    vickys-life1.blogspot.com ← Nowy post ♥

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo ważny. Czytam wszystkie blogi, które mi polecicie.